Jan 05, 2016 · And remember, these are cost models — actual expenses can certainly rise far beyond these estimates. And if you want wider roads, the costs understandably go up: for the production of a 4-lane highway, the cost per mile will run between $4 and $6 million in rural or suburban areas, and between $8 to $10 million in urban areas.